Málokdo si v dnešní době sedne doma se sbírkou básní. Skácel, Seifert, Nezval, Holan a další jsou pro většinu lidí jen jména, na které si matně pamatují ze školních učebnic nebo strašáci, o kterých doufali, že si je nevytáhnou u maturit. Každý se bál, že bude muset odpovídat na absurdní a dnes už často vysmívanou otázku: "Co tím chtěl básník říci?" Poezie v dnešní době nepobuřuje, nešokuje ani nedobývá dívčí srdce. Podle Blanky Fišerové, zakladatelky projektu Guerilla Poetring, poezie stále žije, ale často už ne v papírové podobě. Je naopak živější, ale v jiných formách.
Od této myšlenky se odráží celý projekt Guerilla Poetring, který vznikl před třemi lety. Cílem je vylepovat básně v ulicích, a přiblížit tak poezii obyčejným lidem nebo jen tak někomu zpříjemnit den několika verši. Aktéři guerilly vylepují básně všude - v parcích na lavičkách, na chodnících, ve výlohách nebo na autobusových zastávkách.
"Provokace spočívá v něčem jiném, než v ničení věcí. Spíše v
tom, aby se člověk v daném okamžiku, kdy báseň najde, zamyslel. Nejde o to posprejovat celé město, ale třeba upozornit
na to, že ve veřejném prostoru se v dnešní době nesmí skoro nic," říká Blanka Fišerová. Po našem rozhovoru se Blanka vyšplhala na sochu vodní víly na brněnském Obilním trhu a umístila jednu za svých básní kamenné dámě přímo do klína.
Více o celém projektu se dozvíte v rozhovoru s Blankou Fišerovou. Může se z guerilly stát mainstreamová záležitost? Je v dnešní době ještě místo pro poezii? Jak Guerilla Poetring vůbec vznikla? To vše se dozvíte zítra na muniMEDIA.
Zajímavé no popravdě, je pravda že ve všedních ulicích se umění moc nevidí.
OdpovědětVymazat